Tina frysta bär?

Om man ska laga paj med frysta bär, exempelivs hallon, behöver hallonen tinas först?

- A.H

Nej, du behöver inte tina bären först. Däremot kan det vara bra att strö potatismjöl över bären innan smuldegen läggs på. Potatismjölet hjälper till att hålla konsistensen så pajen inte blir för blöt.



Recept och foto: Peppar och salt




Fråga kocken!

Fråga kocken!

Ställ din fråga:
Namn/signatur: 
Din epost (om du vill att vi meddelar dig när du fått svar): 
Jatack, jag vill gärna ha pepparochsalts nyhetsbrev. Ingen spam, ingen reklam - bara våra matnyheter. Du kan när du vill avbeställa prenumerationen.


Baka med rabarber

Älskade rabarber!

Nu börjar rabarberstjälkarna sträcka sig stolt ur jorden och vi vill bjuda alla på rabarberkaka! Fram med långpannan bara.

Rabarberns uppfriskande syra bryter fint i söta desserter. Smulpaj är snabbaste vägen till njutning, och varför anstränga sig mer när det blir så gott med så enkla medel? Smaksättningen varierar vi gärna med kardemumma. Rabarberpaj med havretäcke blir en välkommen variation som många föredrar framför den vanliga smulpajen. Oslagbart när man vill bjuda många är att använda långpannan och göra en härlig rabarberkaka. Till det serverar vi förstås vaniljsås!

 smulpaj.se

Soppa

Ostsoppa

En tallrik soppa kanske? En krämig ost- och svampsoppa värmer gott!

sopprecept.se

Sopprecept

Goda soppor

En god soppa till helgen? Många av nya recept på sopprecpt.se!

sopprecept.se


Helgmenyn

Svamp gillar ost

Svamp och ost är en underskattad kombination. Prova champinjonhattar under parmesanost!

Svamp är en självklar smaksättare som blir basen i allt från goda svamppajer till mustig svampsoppa. Har du provat att kombinera svamp och ost även i soppa? I grytan tillsammans med fläskkött lyfter champinjoner smaken till nya höjder. En god paj med svamp passar både vardag som fest. Den som vill bjuda lite finare till helgen provar ett nytt recept på kikärtsfyllda champinjonhattar under parmesantäcke. Garanterat god helg!

 helgmenyn.se


Vegetariskt

Vintergryta Ibland får man släppa på elegansen. Laga en stor, rykande gryta full med bönor och mustiga rotfrukter. Ett hembakat bröd till blir kronan på verket.

Bagelsrecept

Vaniljbagels Bagels görs på en jästdeg som både kokas och gräddas i ugnen. Ljuvligt mjuka och söta bagels kan förföra vem som helst vid fikabordet!
Prenumerera direkt! Gratis!

Soppa

Ölsoppa med apelsin Som förrätt, huvudrätt eller desert. Serverade varma eller kalla, milda eller smakrika - soppor finns av alla slag
Under portalen Peppar och salt samlas Magnus Carlstedts uppskattade receptsajter. Webbplatserna når nu en mångmiljonpublik med mer än 100 000 unika besökare i veckan.

Läs mer ...